OSL – zbytečnost nebo účinný nástroj?

aneb jaký si to uděláme, takový to budeme mít!

Politika se v posledních dnech díky volbám vyskytuje často v médiích. Není to pro mnoho z nás velmi zábavné téma, ale mnoho z nás se voleb aktivně účastnilo, protože přeci jen si říkáme, že by bylo dobré, alespoň nějak dát vědět, jak se na státní představitele díváme, že jsme s jejich prací více či méně nespokojení, a také, aby věděli, kam podle nás směřovat své další snahy.

A ač se to někomu může zdát nedůležité, letošní volby jsou velkou změnou. Máme zde velké hnutí, které získalo téměř 30 % podpory voličů, formuje se možná nová silná strana složená z poměrně mladých lidí s ambicí cosi změnit a je zde jasně patrné znechucení stranami tradičními, jediná která to od voličů tolik neschytala, byla tentokrát ODS, která poslední 4 roky mohla odpočívat v opozici.

Změny se zkrátka dějí a dějí se i naším přičiněním, pokud se ozveme. A čím více se nás ozve, tím se šance na změnu zvětšuje.

Tato úvaha mě napadla v souvislosti s tím, když mi kolega říkal, že se jich na členské schůzi OSL sešlo ze 150 lékárníku necelých 20. A to šlo prosím o předsjezdové OSL, v rámci nějž organizátoři zařadili i zajímavé odborné přednášky… Vím, že ve velkých městech je tato situace o dost častější než v regionech, ale je opravdu řada OSL řešící nezájem svých členů o tato setkání, o setkání, která by na regionální úrovni měla ovlivňovat dění v oboru.

Toto zjištění mi přijde zajímavé především proto, že v posledních letech je atmosféra na akcích, kde se řeší finance, odměňování, postavení lékárníka ve zdravotnickém systému apod. velmi ponurá a neveselá. Ale když si uvědomím, kolik OSL napříč republikou je nefunkčních, tak si pak říkám, jestli tato stagnace oboru nepramení především z nezájmu jejích vlastních členů o to, co s jejich „každodenním chlebem“ vlastně bude.

Vězte proto, že nepřijdete-li na schůzi OSL s odůvodněním, že to stejně nemá smysl, jste právě Vy ten důvod, proč to nemá smysl. A není to jen odpovědností OSL nebo Komory, že lékárenství jako obor nefunguje podle Vašich představ, ale je to také Vaše osobní zodpovědnost.

Jednotnost je pro náš obor v dnešní době velkou výzvou a měli bychom si každý za sebe uvědomit, že přišel ten pravý čas, kdy budeme muset přiložit ruku k dílu všichni, v regionech, u soukromníků, v nemocnicích, v řetězcích, ve výdejnách a všude tam, kde se můžeme dále uplatnit,  jinak „líp nebude“.

Přeji hezký den a mnoho příjemných pacientů.

Mgr. Eva Procházková

Členka předsednictva Mladí lékárníci, z.s.

Comments are closed.

Přihlásit se
Podporujeme
Hledej